Spotkanie z Rybackimi Lokalnymi Grupami Działania dotyczące realizacji Lokalnych Strategii Rozwoju w programie FER
10 lipca 2025
W dniach 25-26 czerwca 2025 r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu organizowanym przez Instytucję Zarządzającą w Wiązownie koło Warszawy, które dotyczyło postępów w realizacji Priorytetu 3 programu FER. W spotkaniu wzięło udział około 90 osób, w tym przedstawiciele Rybackich Lokalnych Grup Działania (RLGD) oraz instytucji programu.
Podczas spotkania zaprezentowane zostały szczegóły dotyczące realizacji zadań wynikających z umów ramowych RLGD, w tym procedury wyboru i oceny operacji w ramach Lokalnych Strategii Rozwoju. Omówiono także kwestie związane z obsługą wniosków o dofinansowanie składanych w systemie CST2021, a także obowiązki związane z komunikacją i widocznością działań. Dodatkowo, uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać prezentacji przedstawicieli Instytucji Zarządzającej oraz Instytucji Pośredniczącej na temat efektywnej realizacji projektów oraz ich oceny.
W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele FAMENET, którzy poprowadzili panel na temat działań sieciujących, a także warsztaty poświęcone dobrym praktykom i efektywnej realizacji projektów. Celem tych warsztatów było wzmacnianie kompetencji w zakresie wdrażania projektów wysokiej jakości przez RLGD, które skutecznie wspierają rozwój lokalnych społeczności rybackich.
Z radością podzieliliśmy się naszymi doświadczeniami z realizacji Lokalnych Strategii Rozwoju oraz efektami, które udało nam się osiągnąć dzięki skutecznej realizacji projektów wspierających branżę rybacką, turystykę oraz ochronę środowiska naturalnego. Spotkanie było również okazją do powołania Sieci RLGD 3.0, która ma na celu wspieranie współpracy i wymiany doświadczeń między Rybackimi Lokalnymi Grupami Działania w Polsce.
W ramach Priorytetu 3 programu FER, którego budżet wynosi 67 mln euro, działa w Polsce 24 Rybackie Lokalne Grupy Działania, które realizują swoje Lokalne Strategie Rozwoju. Spotkanie stanowiło doskonałą okazję do pogłębienia wiedzy na temat efektywnego wykorzystania środków unijnych, a także do dyskusji o przyszłości obszarów rybackich oraz dalszym rozwoju instrumentu rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.
Jako Darłowska Lokalna Grupa Rybacka, jesteśmy dumni z możliwości uczestniczenia w tym spotkaniu i wymiany cennych doświadczeń z innymi Grupami. Cieszymy się, że nasza praca przyczynia się do wzrostu jakości życia lokalnych społeczności rybackich i wspiera rozwój obszarów rybackich w Polsce.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskiedlaRybactwa #rybactwo #EFMRA #FER #DLGR